Noworoczne Postanowienia w BWA Dizajn we Wrocławiu
event Noworoczne Postanowienia
dates 19.01 –25.02.2017
link fb/noworocznepostanowienia
Tematem tegorocznej edycji Noworocznych Postanowień była koncepcja projektowania partycypacyjnego, która postuluje partnerską relację w rozwiązywaniu problemów i zaspakajaniu potrzeb. Złożoność i unikalność konkretnych warunków środowiskowych może zrozumieć tylko lokalna grupa odbiorców i stać się ciałem doradczym w procesie projektowania. Partycypacja jest więc formułą projektowania nie tyle nastawioną na podniesienie jakości przestrzeni, wystroju czy komunikatu, lecz na zrozumienie potrzeb i odniesienie się do nich kompleksowo. W takim układzie projektant pracuje w sposób odpowiedzialny społecznie, zaś przyszły odbiorca czy użytkownik produktu ma znacznie większy wpływ na zrozumienie końcowego rezultatu, bez względu na jego wiedzę technologiczną i teoretyczną w zakresie projektowania.
W 2017 roku, razem z projektantami będziemy wchodzić w dialog, przyjmować postawę badaczy i postanowimy, że nie przyjmiemy żadnych założeń z góry!
Przez cały miesiąc w galerii Dizajn BWA Wrocław odwiedzający mieli również okazję obejrzeć wystawę 30 plakatów i 60 publikacji zaprezentowanych w 5. numerze rocznika Print Control, promującego najciekawsze polskie projekty drukowane.
NOWOROCZNE POSTANOWIENIA 2017 – WSPÓŁPRACA
18.01 – Udostępnienie wystawy.
19.01 – Cykl wykładów otwartych poświęconych tworzeniu książki od koncepcji po formę: Michał Büthner-Zawadzki (Munken by Arctic Paper) „Jak ustrzec się błędów przy produkcji książki. Tips & hints”, Aleksandra Cieślak „To, co jest, ma takie samo znaczenie, jak to, czego nie ma. Człowiek w przestrzeni książki. Odczuwanie w projektowaniu. O tworzeniu autorskiej książki ilustrowanej”, Robert Oleś „Książka do zrobienia z mojego punktu widzenia. Opowieść o siłach i zamiarach”.
20.01– Premiera rocznika P+Control no. 5 oraz wernisaż wystawy publikacji i plakatów.
21.01 – Atlas osobliwości Wrocławia – warsztat z zespół wespół Warsztaty z Łukaszem Izertem i Kubą Marią Mazurkiewiczem ze studia zespół wespół i atelier drukarskiego PARISO, podczas których uczestnicy stworzą Atlas osobliwości Wrocławia, który wspólnie zaprojektują i wydrukują na maszynie RISO.
11.02 – 25 – premiera katalogu i dyskusja o cmentarzu logotypówPodsumowanie 25. Wystawy Wrocławskiej Grafiki Użytkowej, premiera katalogu oraz dyskusja „Błędne koło (pseudo) marketingu. Czy jest wyjście z cmentarza logotypów?” z Fundacja 102.
17.02 – Spotkanie z Jakubem de Barbaro – Szalona Galeria
Jakub de Barbaro przedstawi projekt Szalona Galeria – mobilnego centrum współczesnej kultury, które powstało dzięki akcji crowdfundingowej. Galeria zbudowana z rusztowań i przerobionej ciężarówki (razem z Agnieszkę Polską i Jankiem Simonem) w poszukiwaniu swojej publiczności przebyła 4500 km, prezentując na obrzeżu lub w zupełnym oddaleniu od centralnych ośrodków plenerowe kino i księgarnię z autorskim wyborem książek.
18.02 – Arka – warsztat rodzinny z Małgorzatą Gurowską i Joanną Ruszczyk
Małgorzata Gurowska i Joanna Ruszczyk przeprowadzą warsztaty dla najmłodszych, których celem będzie jak najbliższe poznanie zachowań i zwyczajów zwierząt mieszkających w mieście.
19.02 – Partycypolis warsztaty z D.Cymerem /Cyber Kids On Real
Członkowie agencji Cyber kids on real opowiedzą o procesie powstawania gry Partycypolis, która poprzez zabawę ma za zadanie zwrócić uwagę młodzieży, że można mieć realny wpływ na swoje najbliższe otoczenie. Wspólnie z uczestnikami warsztatów zaprojektują grę na temat problemów miasta i społeczeństwa.
25.02 – Uczestnicy warsztatów Kopublikacja zaprezentują publikację i stronę internetową podsumowująca pracę trzech grup warsztatowych: typo, ilustracja i layout.
25.02 – Finisaż wystawy i Bal Grafika (zagra Grafik Soundsystem: Bass Jan Other Jan Estrada-Osmycki, Jerzy Gruchot Full Metal Jacket, Michal Loba )
kuratorka cyklu: Magdalena Heliasz
program galerii: Katarzyna Roj
projekty graficzne: Hakobo Graphic World
projekt ekspozycji: Pigalopus
produkcja: Iwona Kałuża, Joanna Sokalska
obsługa widzów: Karol Buganik